Marsilya Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

3 Gece 4 Gün Aix En Provence ( Tüm Turlar Dahil )

3 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
899
15,734 TL

Marsilya Gezi Rehberi

Marsilya, Fransa'nın güneydoğu şehirlerinden birisidir. Avrupa'nın en büyük kara alanına sahip şehri olarak bilinmektedir. Şehrin yüz ölçümü 240,62 kilometrekaredir. 2015 nüfus sayımlarına göre şehrin toplam nüfusu 861.635 olarak belirlenmiştir. Bu belirleme Marsilya'yı Fransa'nın 2. büyük şehri yapmaktadır. Bununla birlikte yurtdışı tur kapsamında şehre gelen turistlerle şehrin nüfusunun 1 milyonu geçtiği bilinmektedir. Marsilya, yurtdışı tur paketleri içerisinde en çok tercih edilen seçeneklerden birisidir. Marsilya, Akdeniz ticaretinde de önemli bir yere sahiptir. Şehirde Akdeniz'in en büyük ticari limanı bulunmaktadır. Marsilya'ya dair bilinmesi gereken bir diğer nokta ise şehrin köklü tarihidir. Yaklaşık 2600 yıllık bir tarihi geçmişi bulunduğu bilinmektedir. Foçalı Grekler tarafından kurulan şehir, günümüzde adeta bir kültür başkenti haline gelmiştir. Güney Avrupa ve Kuzey Afrika arasında bir geçit niteliğinde olması nedeniyle birçok farklı kültürden insanı bünyesinde barındırmaktadır.

Marsilya'ya Nasıl Gidilir?

Marsilya'ya ulaşım olanakları incelendiğinde, şehre ülkemizden ulaşımın oldukça kolay olduğu görülmektedir. İstanbul'dan Marsilya'ya her gün sefer düzenlenmektedir. Bu sayede aktarmasız olarak şehre ulaşım sağlanabilmektedir. Marsilya uçuşları, Türk Hava Yolları ve Air France tarafından İstanbul Havalimanı'ndan düzenlenmektedir. Pegasus Havayolları ile ise Sabiha Gökçen Havalimanı'ndan uçağa binebilmek mümkündür. İstanbul ile Marsilya arası yolculuk yaklaşık olarak 3 saat 20 dakika sürmektedir. Bununla birlikte en ucuz yurt dışı tur planlaması yapan kişilerin aktarmalı olarak da şehre ulaşım sağlaması mümkündür. Marsilya Provence Uluslararası Havalimanı, Marsilya şehir merkezinden yaklaşık 25 kilometre uzaklıkta bulunmaktadır. Çok büyük bir havaalanı olmamakla birlikte yurtdışı tur paketleri kapsamında Marsilya'yı tercih eden turistlerin fazlalığı sebebiyle son derece yoğun olduğunu söyleyebilmek mümkündür. Havalimanından şehir merkezine yaklaşık 25 dakikada araçla ulaşım sağlanabilmektedir. Bunun yanında havalimanında metro hattı ve otobüs hatları da bulunmaktadır.

Marsilya'da Nerelere Gidilir?

Marsilya'nın gezilecek yerleri, şehrin tadına varmak için gitmeden önce araştırılması gereken noktalardan birisidir. Akdeniz tatillerinin sevilen lokasyonu Marsilya, kültür ve doğayı birleştiren oldukça hoş bir yerdir. Bunun yanında balayı bölgeleri arasında da yer alan Marsilya şehri, deniz manzarası ve eski limanlarıyla oldukça romantik bir şehir olarak da nitelendirilmektedir. Marsilya şehrini ziyaret edenlerin mutlaka uğraması gereken rotalarsa şu şekilde listelenebilmektedir:
 • Notre Dame de la Garde Bazilikası
 • Marsilya Eski Limanı
 • Le Panier
 • Chateau d'lf
 • Marsilya Katedrali
 • Calanques National Park
 • Marsilya Tarih Müzesi
 • Palais Longchamp

Marsilya'nın Tarihi Mekanları

Marsilya'nın tarihi merkezleri şehrin yüzlerce yıllık tarihini gözler önüne serecek kadar çok sayıdadır. Marsilya turu ve Marsilya tur fiyatları araştırması yapan kişilerin mutlaka rotasına eklemesi gereken yerler şu şekilde listelenebilmektedir:
 • Notre Dame de la Garde Bazilikası : Neo-bizans mimarisinde yapılan eser 1864 yılında inşa edilmiştir. Mimarının ise Henri-Jacques Esperandieu olduğu bilinmektedir. Şehrin en yüksek tepesine inşa edilen bazilika, La Garde Tepesi'nde bulunmaktadır. Şehrin en önemli sembollerinden birisi olan bazilika mutlaka görülmesi gereken noktalardan birisidir.
 • Marsilya Eski Limanı : 26 yüzyıllık geçmişiyle şehrin kalbinin attığı önemli noktalardan birisidir. Bu bölgenin tarihi öneminin yanı sıra bir diğer önemli noktası ise şehrin eğlence merkezlerinin bu nokta çevresinde toplanmış olmasıdır. Turistlerin tercih edebileceği en gözde oteller de bu bölgededir. Balayı otelleri arayan kişilerin bu bölgeyi de göz önünde bulundurması faydalı olacaktır.
 • Le Panier : Marsilya'nın en eski kısımlarından birisi olarak nitelendirilmektedir. Bölgenin geçmişlerinin antik döneme kadar dayandığı bilinmektedir. Bölgede bulunan La vieille Charite, müze ve kültür merkezidir ve görülmeye değer noktalardan birisidir. La vieille Charite, 1671 yılında inşa edilmiştir. İnşasının yaklaşık olarak 80 yıl sürdüğü bilinmektedir.
 • Chateau d'lf : Fransa'nın Alcatraz'ı olarak bilinen yapı, 1527 yılında inşa edilmiştir. Şatonun 17. yüzyılda cezaevi olarak kullanıldığı bilinmektedir. Şato hakkındaki bir diğer önemli detay ise Alexander Dumas'ın Monte Kristo Kontu romanına esin kaynağı olmasıdır.
 • Marsilya Katedrali : Neo-Roma ve Bizans mimarisi tarzında inşa edilmiş olan katedral, ziyaret etmeniz gereken önemli noktalardan birisidir. 19. yüzyılda inşa edildiği bilinmektedir. O dönem için bölgedeki tek katedral olma özelliği taşımaktadır.
 • Marsilya Tarih Müzesi : Arkeolojik kalıntıların sergilendiği oldukça önemli bir müzedir. Müzede sergilenen arkeolojik kalıntılar Gallo - Roma dönemine kadar uzanan oldukça geniş bir koleksiyondur. Bu açıdan sanat severleri memnun edecektir.

Marsilya'da Gezilecek Doğal Güzellikleri

Marsilya'nın doğal güzellikleri, tarihi güzelliklerini aratmayacak kadar çok sayıdadır. Şehrin eşsiz koyları ve limanları balayı otelleri arayanlar için de şehri romantik bir film sahnesine çevirmektedir. Yurtdışı tur paketleri ile Marsilya'ya gidenlerin mutlaka görmesi gereken doğal güzellikler şu şekilde listelenebilmektedir:
 • Calanques National Park : Şehrin en sevilen noktalarından birisi olarak tanımlanabilecek Calanques National Park, Akdeniz'in parlak suları, orman dokusu ve plajları ile oldukça dikkat çekicidir. İçerisinde birçok koya da ev sahipliği yapmaktadır.
 • Sormiou Koyu : Eşsiz görünümüyle doğayla baş başa kalmak isteyenleri kendisine çekmektedir. Koy çevresinde bulunan oteller de balayı bölgeleri içerisinde tercih edilebilir niteliktedir.
 • Morgiou Koyu : Sormiou kadar güzel bir manzarayla karşı karşıya kalacağınız bu koyun en büyük avantajı size çok daha sakin bir ortam sunacak olmasıdır.

Marsilya'nın Önemli Etkinlikleri

Marsilya, tarihi ve doğal güzelliklerinin yanı sıra eğlence hayatı ile de oldukça sevilen bir şehirdir. Şehirde bitmeyen enerjinin yanı sıra düzenlenen festivallerde ayrı bir renk katmaktadır. Keyifli bir tatil yapmak isteyenlerin tur fiyatları ve en ucuz yurt dışı tur araştırmalarını festival tatillerini de göz önünde bulundurarak yapmaları oldukça faydalı olacaktır. Marsilya'nın festivalleri ve festivallerin gerçekleştirildiği dönemler şu şekilde listelenebilmektedir:
 • Marsilya Karnavalı : Mart ayında düzenlenmektedir.
 • Marsilya Festivali : Haziran ayında düzenlenmektedir.
 • Garden Blues Festivali : Haziran ayında düzenlenmektedir.
 • Beş Kıta Caz Festivali : Temmuz ayında düzenlenmektedir.
 • Uçurtma Festivali : Eylül ayında düzenlenmektedir.
 • Fiesta des Suds Müzik Festivali : Ekim ayında düzenlenmektedir.
 • Uluslararası Film Festivali : Temmuz ayında düzenlenmektedir.

Marsilya Yeme - İçme Yerleri

Marsilya'da yemek yenecek mekanlar arasında en popülerleri şu şekilde listelenebilmektedir:
 • Le Grain de Sel : Marsilya'nın en lezzetli restoranlarından birisi olarak nitelendirilebilmektedir. Özel hazırlanmış tarifler unutamayacağınız bir lezzet deneyimi yaşamanızı sağlayacaktır.
 • Le Gout des Choses : Uygun fiyatlı ve lezzetli bir mekan arıyorsanız ideal bir ortam olacaktır. Deniz mahsullerinin yanı sıra kırmızı etlerini de mutlaka denemeniz tavsiye edilmektedir.
 • Le Grain de Sable : Vejetaryen yemekler yapan ve oldukça sıcak bir atmosfere sahip olan restoran hem yerli halk hem de turistler tarafından son derece beğenilmektedir.
 • Le Table : Şık bir restoran arayanlar için ideal olan restoranda Marsilya'nın en önemli şeflerinden birisi bulunmaktadır. Bu açıdan harika bir yemek yiyeceğinizi garanti edebiliriz.

Marsilya'ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Marsilya'nın hava durumu yılın her döneminde ziyaret edilmeye uygundur. Akdeniz iklimi özelliklerine sahip şehirde yazlar sıcak, kışlar ise ılık geçmektedir. Bununla birlikte şehrin en yoğun turist ağırladığı dönem, elbette yaz aylarıdır.