hero image

Lizbon TURLARI

2 tane tur listeleniyor.
Tüm Turlar listelendi.

Lizbon Turu Ve Lizbon Tur Fiyatları 2024

Portekiz’in başkenti olan Lizbon, tıpkı İstanbul gibi dünyanın iki yakasını bir araya getiren sayılı şehirlerden bir tanesidir. Avrupa'nın en kalabalık 11. şehri olan Lizbon, yurtdışı turla Avrupa’ya gitmeyi düşünen herkesin uğraması gereken eşsiz şehirlerden bir tanesidir. 3 milyonluk nüfusa sahip şehir, Portekiz nüfusunun %27’sini içinde barındırmaktadır. Her yıl 20 milyondan fazla yolcunun uğradığı ve farklı ülkelere seyahat için kullandığı Humberto Delgado Havalimanı, Portekiz’in Lizbon şehrinde yer almaktadır. Roma, Milano ve Barselona gibi şehirlerin ardından, Avrupa'nın en fazla turistik ziyaret alan şehri Lizbon’dur. Avrupa tarihinin en köklü şehirlerinden bir tanesi olan Lizbon, MÖ 1200 yıllarından bugüne ayakta durmaktadır. Antik Çağ’da da önemli kentler arasında yer alan şehir, Ulyssippo olarak adlandırılmıştır.

Lizbon’a Nasıl Gidilir?

Lizbon’a gitmek isteyen kişiler, İstanbul Havalimanı ya da Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden aktarmasız uçuşlarla seyahat edebilirler. İstanbul Havalimanından kalkan birçok uçak, ortalama 4 saat 50 dakika içerisinde Lizbon Humberto Delgado Havalimanına iniş yapacaktır. Lizbon tur fiyatlarının daha uygun olmasını isteyen kişiler, aktarmalı seyahatleri de tercih edebilirler. İspanya üzerinden aktarmalı olarak Lizbon'a gitmek isteyen kişiler, Barselona, Madrid, Gran Canaria, Palma, Malaga ya da Bilboa üzerinden aktarmalı uçuş yapabilirler. İspanya üzerinden trenle Lizbon'a gitmek isteyen kişiler, tren seferlerini takip etmelidir. Lizbon havalimanına iniş yapıldıktan sonra, şehir merkezine ulaşmak için birçok toplu taşıma sistemi kullanılabilir. Lizbon ulaşım olanakları, dünyadaki en rahat toplu taşıma sistemleri sayesinde oldukça rahattır. Lizbon Portela Havalimanından çıkış yapıldıktan sonra, metro işaretleri takip edilerek metro duraklarına ulaşılabilir. Şehir merkezine kadar, metro, otobüs, taksi ya da kiralık araçlarla ulaşım sağlanmaktadır.

Lizbon’da Nerelere Gidilir?

Lizbon’da gezilecek yerler, ülkenin tarihi yapısı ve turistik olanakları açısından oldukça fazladır. Avrupa'nın eğlence merkezlerinden bir tanesi olan Lizbon, aynı zamanda en eski antik kentler arasında yer almaktadır. Birbirinden farklı turistik alana sahip olan Lizbon, aynı zamanda balayı bölgesi olarak da değerlendirilmektedir. Şehrin tarihi dokusuyla, çağın olanakları bir araya geldiğinde, yurtdışı turlarının vazgeçilmezi olarak değerlendirilmektedir. Lizbon'a giden herkesin mutlaka görmesi gereken bölgeler aşağıda sıralanmıştır:
 • Lizbon Okyanus Akvaryumu: Avrupa’daki en büyük ikinci okyanus akvaryumudur. 2 katlı bina içerisinde bulunan akvaryumda, 450 farklı canlı türü ve 15 binden fazla su altı canlısı bulunmaktadır.
 • Rua Augusta: Lizbon'daki önemli yeme içme yerleri ve alışveriş mekanları, Rua Augusta üzerinde toplanmıştır. Araç trafiği bulunmayan cadde, sadece yayaların kullanımına uygundur. Akdeniz mimarisinin ve Akdeniz ikliminin tam olarak yansıtıldığı Rua Augusta, turistlerin uğrak yeridir.

Lizbon’un Tarihi Mekanları

M.Ö. 1200 yıllarına kadar köklü bir geçmişe sahip olan Lizbon, Avrupa'nın en köklü antik kentlerinden bir tanesidir. Yüzyıllar boyunca değerini kaybetmeyen ve her an gözde şehirlerden olan Lizbon’da, sayısız tarihi eser ve yapıyla karşılaşılacaktır. Lizbon'un tarihi mekanları arasında en fazla dikkat çeken eserler şunlardır:
 • Belem Kulesi: Aziz Vincent Kulesi olarak bilinen yapı, Lizbon'a giden herkesin görmesi gereken gotik tarzda inşa edilmiştir. 1514 yılında başlanan ve 1620 yılında tamamlanan eser, 4 katlıdır. Denizin üstünde olduğu için köprü üzerinden kuleye gidilmektedir.
 • Alfama Bölgesi: Lizbon'un en eski mahallelerinden biri olan Alfama Bölgesi, 12. yüzyılda kurulmuştur. Balayı otellerinin merkezi olan Alfama bölgesi, Lizbon kültürünün en fazla yansıtıldığı yer olarak nitelendirilmektedir.
 • Ticaret Meydanı: Portekiz’de 1755 yılında gerçekleşen deprem sonrasında, kraliyet ailesine ait saray yerle bir olmuştur. Yıkılan sarayın yerine, ticaret Meydanı adı altında tarihi bir yapı inşa edilmiştir. Bugün, Lizbon'un ana meydanı olarak kullanılmaktadır.

Lizbon’un Gezilecek Doğal Güzellikleri

Lizbon’un doğal güzellikleri, şehrin tarihi yapısı ve turistik bölgeleri kadar dikkat çekmektedir. Atlas Okyanusu’nun hemen kıyısında yer alan Lizbon, Portekiz'in en değerli şehri ve İber Adasının tek komşusudur. Konumu itibariyle, Akdeniz iklimine sahip olan şehirde, birbirinden farklı doğal güzellikler meydana gelmiştir. Yurtdışı tur paketi kapsamında Lizbon’da görülmesi gereken doğal güzellikler aşağıdaki gibidir:
 • Panta Piedade: Lizbon yakınlarındaki Logos adasında bulunan doğal güzelliklerdir. Okyanusun üzerinde bulunan aşınmış kayalıkların yer aldığı Panta Piedade, okyanusun eşsiz mavisi ve kayalıkların oluşturduğu köprüleriyle göz alıcı bir manzara oluşturmaktadır.
 • Sintra Kasabası: Portekiz’deki en romantik yerlerden bir tanesi olan Sintra Kasabası, Lizbon'un meşhur balayı bölgeleri arasında yer almaktadır.
 • Lizbon’dan kalkan trenle, 40 dakika içerisinde kasabaya ulaşılmaktadır. Meyve bahçeleri ve ormanların yer aldığı bölgede kurulmuş kasaba, aniden ortaya çıkan sisle daha da gizemli ve göz alıcı bir hale gelmektedir.

Lizbon’un Önemli Etkinlikleri

Lizbon’da her yıl düzenlenen önemli etkinlik ve festivaller, turistlerin şehir ve ülke hakkında daha fazla bilgi sahibi olmasını sağlamaktadır. Lizbon'un festivallerinin düzenlenme tarihleri ve festivallerin özellikleri aşağıda belirtildiği gibidir:
 • Geleneksel Lizbon Şenlikleri: Haziran ayı bitene kadar yapılan etkinlikler kapsamında, müzikaller, tiyatrolar, folklorik gösteriler ve konserler verilmektedir.
 • Caixa Alfama: Her yıl 15-16 eylül tarihlerinde gerçekleştirilen, geleneksel müzik festivalinin adıdır. Lizbon’daki en eski mahalle olan Alfamo’da düzenlenen etkinliklerle, Portekiz'in 4 bir yanından gelen müzisyenler konserler vermektedir. Yurtdışı tur paketlerinin tarihleri eylül ayına denk getirilerek, Caixa Alfama etkinliklerine katılım sağlanabilir.
 • Lizbon Kış Festivalleri: Kış aylarında gerçekleştirilen festival, lizbonun kültürünün yaşatılması için mücadele eden Gulbenkian Vakfı tarafından düzenlenmektedir. Her sene aralık ve ocak ayları arasında düzenlenen kış festivallerinde, klasik müzik gösterileri, Arapça şarkılardan oluşan konserler ve tiyatrolar düzenlenmektedir. En ucuz yurt dışı tur paketiyle Lizbon'a gelen kişiler, kış festivallerine mutlaka katılmalıdır.

Lizbon’un Yeme-İçme Yerleri

Lizbon’un meşhur restoranlarında, Akdeniz kültürüne ait pek çok yemekle karşılaşılabilir. Önemli balayı bölgelerinden bir tanesi olan Lizbon’da yemek yenecek yerler şunlardır:
 • Cervejaria Ramiro: Lizbon’da deniz mahsulü tüketilen meşhur yerlerin başında, Cervejaria Ramiro yer almaktadır. Restoranda Türkçe menü bulunduğundan, Türkiye'den Lizbon'a giden herkesi mutlaka restorana uğramaktadır.
 • Pasteis De Belem: Lizbon Belem bölgesinde yer alan pastane, pasteis de nata tatlısının da mucidi olarak tanınmaktadır. Lizbon merkezde bulunan balayı otellerine 30 dakikalık mesafedeki Pasteis de Belem, Lizbon'a gelen herkesin uğraması gereken restoranların başında gelmektedir.
 • Manteigraia Pastanesi: Lizbon şehir merkezinde yer alan pastanede, Lizbon’un meşhur tatlısı pasteis de nata servis edilmektedir. Tatlının en iyi yapıldığı pastanelerden bir tanesi olan Manteigraia, açık mutfağıyla ustalarının çalışma stilini ve tatlının yapılışını misafirleriyle paylaşmaktadır. Pastane, sabah saat 08.00 ila gece 12.00 arasında hizmet vermektedir. Yurtdışı tur paketiyle Lizbon'a gelen herkes, Portekiz'in meşhur tatlısını yemek için Manteigraia Pastanesini ziyaret etmelidir.

Lizbon’a Hangi Mevsimde Gidilir?

Lizbon’a gidilmesi gereken tarihler, Akdeniz ikliminin en rahat görüldüğü mevsimlere denk gelmektedir. Yazları ılıman ve yağışlı şekilde geçen Lizbon, Akdeniz ikliminin etkisiyle yaz aylarını oldukça sıcak ve bunaltıcı şekilde geçirmektedir. Atlas okyanusunun kıyısında olması, Lizbon’un hava durumunu alışılmış Akdeniz ülkelerinden ayırmaktadır. Okyanustan gelen nem sayesinde, alışılmış Akdeniz ikliminden daha rahat bir havaya sahiptir. Lizbon tur fiyatlarının en yüksek olduğu dönem, haziran ayında başlayıp eylül ayında sonlanan yaz mevsimidir. Şehirdeki ortalama sıcaklık 35 derecenin üzerine çıkarken, bölgede sayısız festival ve etkinlik düzenlenmektedir.
Daha Fazla Göster