Kiev Turu

Tur Takvimi

Kiev Turları

Kiev Turu Gezi Rehberi

Kiev 3 milyon nüfusa sahip olan ve en kalabalık Avrupa şehirleri arasında 3. sırada yer alan yerleşim alanıdır. Kiev, tarihte birçok uygarlığa ev sahipliği yapmış olup, göç yolları arasında bulunması sebebiyle bu özelliği taşımıştır. Ukrayna’nın başkenti olma özelliğini taşıyan Kiev, tarihi manastır, meydanları ile yurt dışı tur ve yurtdışı tur paketleri kapsamında görülen, turistik seyahate uygun kentler arasında yer alır. Kiev’de geniş cadde ve yollar, uzun bir metro ağı ve tarihi mimari izlerini taşıyan yapılar yer alır. Kiev’de tarihi alanların birbirlerine yakınlığı sebebi ile tarihi yapıları görmek amacıyla yapılan kültürel gezilerde, kolay ulaşım seçenekleri ve yürüme olanakları ile mimari yapılar arası gezi koşulları sağlanır. Kiev’de tarihi yapıların yanı sıra farklı bikri örtüsüne sahip olan doğal park alanları ve içerisinde kilise yapıları barındıran tarih ve doğanın iç içe bulunduğu ormanlık alanlar bulunur.

Kiev’e Nasıl Gidilir?

Kiev’e ulaşım olanakları, İstanbul’dan Kiev’e direk uçak seferlerini içerir. İstanbul Atatürk veya Sabiha Gökçen Havalimanı bölgelerinden, Kiev’de yer alan Boryspil Uluslararası Havalimanına aktarmasız uçuş ile ulaşılır. 2 saat içerisinde tamamlanan uçuş seferi sonrası, yurtdışı tur paketleri kapsamında Kiev’e ulaşanlar, havalimanında yer alan servis olanakları ile şehrin istenilen bölgesine ulaşım sağlama olanağı bulurlar. Havalimanından şehir merkezine olan uzaklık ise yaklaşık 32 kilometredir. Kiev içerisinde ulaşım, Kiev merkez’de yürüme tercih edilerek, tarihi yapılar arası gezi sağlanır. Doğal alanlara ve merkeze uzak konumda yer alan tarihi alanlara ulaşım için Kiev’in gelişkin metro ağı ve taksi araçlarının kullanımı ile kolaylıkla sağlanır.

Kiev’de Nerelere Gidilir?

Kiev’in gezilecek yerleri şu şekilde sıralanırlar:
 • Kreschatik Caddesi: Bessarasbskaya meydanına yakın konumda bulunan ve meydanlar boyunca uzanan bu cadde, karşılıklı dizilmiş olan alışveriş merkezlerini ve restoranları içerir. İkinci dünya savaşı döneminde savaşın izlerini yaşayan cadde, günümüzde Kiev’in en hareketli noktalarından biri olma özelliğini taşır. Yurtdışı tur kapsamında, Kreschatik Ceaddesine yapılan gezilerde, keyifli bir alışveriş noktasına ulaşım sağlanır.
 • Maidan Nezalezhonisti: Kreschatik Caddesinde yer alan bu yer, şehrin orta noktası olarak bilinir. Şehrin kalbi olan meydan, Kiev özgürlük heykelinin bulunduğu noktadır. En ucuz yurtdışı tur paketleri tercihlerini yapanlar, ulaşım masrafları ödemeye gerek duymadan birkaç dakika içerisinde Maidan meydanına, Kreschatik bölgesinden yürüyerek ulaşım sağlama imkanı bulurlar.
 • Mother Moterland Heykeli: 1981 yılında bitirilen ve sağ elinde 6 ton ağırlığında heykel kılıç tutan özgürlük heykelidir. Kiev’in sembolü konumda olan bu heykel, en ucuz yurtdışı tur seçenekleri ile Kiev’i gezmek isteyenler tarafından, Kreschatik caddesine varış sonrası, ulaşım masrafına gerek kalmadan görülebilme olanağı bulunan üçüncü turistik yerdir.

Kiev’in Tarihi Mekanları

Kiev’in tarihi merkezleri, hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:
 • St Sophia Kilisesi: Altın kubbeler ile mimarisi tamamlanmış olan ve Barok sitili mimari özellikleri taşıyan tarihi kilisedir. İç mimarisinde yer alan freskleri ile dikkat çeken yapının içerisinde sergi etkinlikleri de düzenlenmektedir. Balayı otelleri bölgelerinden kolay ulaşım sağlanan tarihi yapı alanında, St. Michael Kilisesi de yürüme mesafesi kat edilerek ziyaret edilir.
 • St Michael Katedrali: Bu katedral Barok stil mimari ile dikkat çeken ve içi gezilebilen ikinci tarihi yapıdır. St Sophia Kilisesi’nin hemen karşısında yer alması ile turistlere aynı anda iki farklı tarihi yapıyı görebilme olanağı sağlar.
 • Mağaralar Manastırı: Bu alan 1015 senesinde yapılmış olan büyük manastırlar kompleksi olarak bilinir. Tarihi dokusu ile öne çıkan alan UNESCO Dünya Mirasları Listesi içerisinde yer verilen bir alandır.

Kiev’de Gezilecek Doğa Güzellikler

Kiev’in doğal güzellikleri şu şekilde sıralanırlar:
 • Holosiivski Park: İçerisinden nehir geçen, yürüyüş yollarına sahip olan ve farklı ağaç çeşitlerine ev sahipliği yapan doğal alanlar arasında yer alır. Balayı otelleri konaklama tercihleri yapanlar, romantik yürüyüş ve huzurlu doğa eşliğinde gezintiler için bu alanı tercih ederler.
 • Feofania Park: Bu park alanı tamamen düzlük bir alanda oluşan yeşil bitki örtüsü ile dikkat çeken bir yerdir. İçerisinde göl manzarası, çiçek ve ağaç türleri, tarihi kilise yapıları barındıran doğal alan, uygun tur fiyatları kapsamında hem doğal güzellikleri hem de tarihi yapı örneklerini aynı anda görmek isteyenler için ideal bir gezi durağıdır.
 • Mariinsky Park: Ağaçların iki yol boyunca birbiri ile kavuşması sayesinde romantik ve mükemmel manzaralı bir yürüyüş yolu alanı meydana gelir. Balayı bölgeleri konumlarından rahatlıkla ulaşılan ağaçlık yürüyüş yolu çiftlerin en yoğun ziyaret ettiği alanlar arasında yer alır.

Kiev’in Önemli Etkinlikleri

Kiev’in festivalleri hakkında bilgiler şu şekilde sıralanırlar:
 • Menekşe Festivali: Kiev’de Haziran ayında gerçekleşen Menekşe Festivali, menekşe çiçekleri arasında etkinlikler düzenlenen ve keyifli vakit geçirilmesi sağlanan bir festival faaliyetidir.
 • İvana Kupala Festivali: Bu festival Kiev kültürel bayramlarından birinin kutlandığı ve Kievs’ka Rus Parkı’nda etkinlikleri yapıldığı festivaldir. Uygun tur fiyatları ile seyahati tercih edenler uygun fiyatlar ile bu festivalde yeme, içme, konser, eğlence olanaklarından faydalanma fırsatı bulurlar. Mizansenler eşliğinde kahramanlık hikayelerine ait şovlarının sergilendiği festival ile keyifli vakit geçirilmesi sağlanır.
 • Feofaniya Parkı Festivali: Her yıl temmuz ayında yapılan bu festivalde, doğal alanda kültürel kıyafetler ile dans edilmesi, ateş yakılması, yemek ürünlerinin sergilenmesi etkinlikleri gerçekleştirilir. Şehir merkezi dışında yer alan balayı bölgeleri otellerinde konaklayan çiftler, Feofaniye Parkı festivaline Temmuz ayında katılarak, doğa ile iç içe bir alanda yakılan ateş başında ve kültürel müzikler eşliğinde keyifli vakit geçirme olanağı bulurlar.

Kiev Yeme-İçme Yerleri

Kiev’de yemek yenecek mekanlar şu şekilde sıralanırlar:
 • Alaska Kyiv: Akdeniz, İtalyan, Avrupa mutfakları yemeklerini içeren menü sunan bu restoran, şık bir akşam yemeği durağı olarak öne çıkıyor.
 • Rokiv Tomu: Restoran, kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği menülerinin tümünü barındıran, Ukrayna geleneksel mutfağı yemeklerini sunana bir yeme içme mekanı olarak hizmet sunar.
 • Musafir Teatralna: Kiev’de Doğu Avrupa ve Özbek mutfaklarına özel yemek çeşitlerini menüsünde sunana, dikkat çekici ve lezzetli sunum öğelerini birleştiren bir restoran olma özelliği taşır.
 • Barvy: Ukrayna çağdaş mutfak yemek tariflerinin menüde yer aldığı ve vejetaryen yiyecek çeşitlerine yer verildiği, şık restoran olarak bilinir. Akşam yemeği, brunch, kahvaltı ve öğle yemeği için ideal mekanlar arasında yer alır.

Kiev’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Kiev’in hava durumu, yaz aylarında sıcak ve güneşli bir yapıya sahiptir. Kiev seyahatleri için en ideal olan dönem yaz aylarıdır. Bu aylarda festivallerin gerçekleşmesi, bol miktarda bulunana doğal alanların bitki örtülerinin yaz aylarında en güzel manzaraları sağlaması, seyahati keyifli hale getirir. Kış aylarında yüksek soğuk yaşanan ve sıfırın altında değerlerde hissedilen hava durumu koşulları sebebiyle tarihi ve doğal alanların gezilmesi, yaz aylarında daha kolay şekilde sağlanır. Dondurucu soğuk koşullarını kış mevsiminde yaşayan Kiev’i yaz Nisan ve Ağustos ayları arasında tur kapsamlarında gezmek en ideal seçimin yapılmasını sağlar.