Brüksel Turu

Brüksel Turları

6 Gece 7 Gün Benelüks & Fransa & Almanya Turu Görkemli Rotalar ( Ekstra Turlar Dahil )

25 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
747
14,493 TL
7 Gece 8 Gün Benelux & Paris Turu Pegasus Hy (crl-crl)

46 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
449
8,711 TL
7 Gece 8 Gün Türk Hava Yolları'yla Benelüx & Paris

18 Farklı Tarih
İstanbul Kalkışlı
499
9,682 TL

Brüksel Turu Gezi Rehberi

Belçika’nın başkenti olan Brüksel, bir Batı Avrupa ülkesidir. 3 farklı ana dili olan Brüksel’de, Almanca, Fransızca ve Felemenkçe konuşulmakta, Fransızca ve Felemenkçe yazılmaktadır. Toplam nüfusu 1.191.604 olan Brüksel, Avrupa hakkında birçok kararın alındığı merkezlerden bir tanesidir. Brüksel bölgesinde yer alan Brüksel şehrinde, NATO ve Avrupa Birliği için önemli kararların alındığı kurumlar bulunmakta, bu sebeple de Avrupa’nın başkenti olarak anılmaktadır. Brüksel yurtdışı tur paketleri içerisinde, şehrin en önemli eserleri ve tarihi yapılarına da yer verilip verilmediğine dikkat edilmelidir. Paket kapsamında belirlenen gezi ve etkinlikler, tur fiyatlarını etkileyecektir. En ucuz yurt dışı tur paketleri araştırıldıktan sonra, Brüksel'de yer alan tüm güzellikler yakından incelenebilir.

Brüksel’e Nasıl Gidilir?

Brüksel’e gitmek için uçak seyahati tercih edilmelidir. Zaman tasarrufu açısından oldukça faydalı olan uçak yolculuğu, Brüksel'de bulunan iki farklı havalimanında sonlandırılmaktadır. Brüksel ulaşım olanakları açısından, şehir merkezine en yakın olan Brüksel Havalimanı, 11 km mesafededir. Brüksel Havalimanı, yurtdışı turlarının varış noktası olarak belirlendiğinden, diğer havalimanlarına kıyasla daha fazla trafik akılına sahiptir. Şehir merkezine 42 km uzaklıkta olan Brüksel Charleroi Havalimanı, Brüksel Havalimanına göre daha az yoğunluğa sahiptir. Türkiye’deki birçok tur şirketi tarafından Brüksel yurt dışı tur paketleri hazırlanmaktadır. Ekonomik uçuşları tercih eden tur şirketleri, şehir merkezine 42 km uzaklıktaki Brüksel Charleroi Havalimanına gitmektedir. İstanbul’dan havalanan bir uçak, ortalama 3 saat 30 dakika içerisinde Brüksel havalimanına iniş yapmaktadır. Havalimanına geldikten sonra, normal oteller ve balayı otelleri tarafından sağlanan servislerle, otellere kolayca ulaşılmaktadır.

Brüksel'de Nerelere Gidilir?

Brüksel'e gidenlerin mutlaka gezmesi gereken yerlerin başında, Mini Europe parkı yer almaktadır. Birçok varlık ya da nesnenin, büyük oranlarda büyütülmüş ya da küçültülmüş hallerinin yer aldığı Brüksel'de, birbirinden farklı turistik mekanlar bulunmaktadır. Brüksel'de gezilecek yerler listesinin ilk sırasındaki 5 yer aşağıda sıralanmıştır:
 • Mini Europe: Avrupa’daki 80 şehrin içerisinde, en önemli 350 bina seçilmiş ve bu parkta, 1:25 oranında küçültülmüş şekilleri inşa edilmiştir. Mini Europe parkı, Atomium heykeli gibi Bruparck sınırlarında sergilenmektedir.
 • Atomium: Demire ait atom kristalinin, 165 milyar kat büyüklüğüne ait bir heykeldir. EXPO 1958 toplantıları amacıyla düzenlenmiş heykel, Atomium olarak adlandırılmaktadır. Brüksel modern mimari eserlerinin temsili haline gelen Atomium, Brüksel manzarasının seyredileceği en iyi mekanlardan bir tanesidir.
 • Manneken Pis / İşeyen Çocuk Heykeli: Grand Place sonrasında, Manneken Pis heykeline uğranmalıdır. Halk arasında birbirinden farklı efsanelere konu edilen Manneken Pis, 1618 yılında inşa edilmiştir.
 • Grand Place: Brüksel’in en güzel meydanlarından bir tanesi olan Grand Place, Brüksel tarihinin dolu dolu gözleneceği bölgelerden bir tanesidir.
 • Meydanda Brüksel Kent Müzesi ve daha birçok tarihi eser yer almaktadır. Oldukça renkli ve kalabalık olan Grand Place, her ağustos düzenlenen çiçek halı festivaline de ev sahipliği yapmaktadır. Yurtdışı turunda Brüksel’e gitmeyi tercih eden kişiler, Grand Place meydanını mutlaka ziyaret etmelidir.
 • Belçika Karikatür Müzesi: Victor Horta tarafından kuruluşu gerçekleştirilen karikatür müzesinde, maddi amaçlarla hazırlanmış hiçbir esere rastlanmayacaktır. Çocukların eğlenceli vakit geçirmesi amacıyla kurulan müzede, Tenten, Redkit ve Şirinler gibi ünlü karikatürlerin tarihi hakkında detaylı bilgi alınabilir.

Brüksel’in Tarihi Mekanları

Belçika'nın önemli kentlerinden bir tanesi olan Brüksel'de, tarihi dokuların bulunduğu sayısız eser yer almaktadır. Brüksel gezilerinde tur fiyatları incelenirken, tarihi merkezlere yapılacak ziyaretlere de dikkat etmek gerekir. Brüksel tarihi merkezlerinin başında gelen yerler, aşağıda sıralanmıştır:
 • St. Michael ve St. Gudula Katedrali: Kentin dini yapısını simgeleyen bu katedral, kıymetli tarihi eserlerin sergilendiği bir müzedir. 11. Yüzyıl sonrasında kiliseye dönüştürülen yapının içerisine, 1047 tarihinde değerli eşyalar getirilmeye başlanmıştır. Katedralin içerisinde yer alan ahşap minber, turistle tarafından yoğun ilgi görmektedir.
 • Galeries Royales Saint-Hubert: Mimar Jean Pierre Cluysenaer tarafından tasarlanan yapıda, 100 metreden daha fazla olan 2 farklı çarşı yer almaktadır. 1846-47 tarihleri arasında yapılan binanın içerisinde, Brüksel'e ait seçkin kıyafet markalarının mağazaları ve geleneksel yemeklerin yapıldığı kafeler yer almaktadır.
 • Brüksel Şehir Müzesi: içerisinde bulunan tarihi halılar, tablolar, gravürler, modeller ve fotoğraflarla, turistlere tarihi bir şölen yaşatmaktadır. 1887 yılından beri, yapı müze olarak kullanılmaktadır.
 • Hotel De Ville: 1402 ila 1420 yılları arasında inşa edilen Hotel De Ville, Grand Place çevresindeki en yüksek yapıdır. 96 metre yüksekliğindeki bina, batı ve doğu kanatlarından oluşmaktadır. Binanın ön yüzünde, kent müzesinin içinde de bulunan heykellere yer verilmektedir.
 • Brüksel Kraliyet Sarayı: 1783 yılında yapımına başlanan Kraliyet Sarayı, 1900’lü yılların başında tamamlanmıştır. Brüksel kraliyet ailesi tarafından düzenlenen davet ve etkinlikler için kullanılan Brüksel Kraliyet Sarayı, turistlerin ziyaretine açılmıştır.

Brüksel'de Gezilecek Doğal Güzellikler

Brüksel'deki tarihi yapının yanında, doğal güzellikler de turistlerin ilgi odağı haline gelmiştir. Balayı bölgelerinin de bulunduğu doğal mekanlarda, şehrin en iyi balayı otelleri yer almaktadır. Brüksel'in doğal güzellikleri, aşağıdaki listede açıklanmıştır:
 • Cinquantenaire Parkı: İçerisinde bahçeler, göller, şelaleler ve birbirinden değerli tarihi eserlerin bulunduğu park, 1880 tarihinde inşa edilmiştir. Bitki örtüsü bakımından oldukça geniş olan Cinquantenaire Parkı, Brüksel balayı bölgeleri arasında sayılmaktadır.
 • Parc De Bruxelles: Brüksel şehir merkezinde bulunan Parc de Bruxelles, doğanın sessizliğiyle baş başa kalınacak sakin bir bahçedir. Yürüyüş yolları, yeşillikle ve ağaçlılarla bezenmiş parkta, şehrin tarihi dokularından da izlere rastlanmaktadır.

Brüksel Önemli Etkinlikleri

Brüksel'de yapılan etkinlik ve festivaller, şehre gelen turistlerin de ilgi odağı olmuştur. Brüksel seyahati için en ucuz yurt dışı turu ayarlandıktan sonra, şehirde düzenlenen etkinliklere dahil olunmalıdır. Turistlerin ilgi odağı haline gelen Brüksel festivalleri şunlardır:
 • Tomorrowland: Belçika’nın önemli festivallerinden bir tanesi olan Tomorrowland, Brüksel'in 30 km dışındaki Boom şehrinde gerçekleştirilmektedir.
 • Mont Des Arts: Brüksel şehir merkezinde bulunan Mont des Arts, 2. Kral Leopand tarafından hazırlanmıştır. Brüksel Kraliyet Sarayı ve Grang Place arasındaki bir merkezde konumlanan bu bahçe, EXPO 1910 düzenlemeleri için geçici olarak hazırlanmıştır. Bilinen adıyla çiçekten halılardan oluşan bu bahçelerde, yılın belli dönemlerinde festivaller düzenlenmektedir.
 • Brussels Beach: Brüksel nehrinin kıyısına, yazları 1 km boyunca kum dökülmekte ve yapay bir plaj inşa edilmektedir. Bu kumsal üzerinde, çeşitli festivaller ve yaz etkinlikleri düzenlenmektedir.

Brüksel’in Yeme-İçme Yerleri

Brüksel'in yemek yenecek mekanları arasında en fazla tercih edilenler, aşağıdaki listede sıralanmıştır:
 • La Quincaillerie: Tarihi bir nalbur dükkanına konumlanan restoranda, istiridye ve klasik Fransız yemekleriyle ünlü restoranda, nostaljik dekorasyonlar ön plandadır.
 • Fin De Siecle: Belçika’da bulunan otantik restoranların en iyisi, Fin de Siecle restorandır. Tas kebabı ve carbonadde, en meşhur yemekleri arasındadır.
 • Belga Queen: 19. Yüzyıla ait Brüksel mimarisini yansıtan Belga Queen restoran, istiridye ve deniz mahsulleriyle nam salmıştır.

Brüksel’e Hangi Mevsimde Gidilir?

Brüksel'in hava durumu, genellikle soğuk ve yağışlı geçmektedir. Özellikle sonbahar ve kış mevsimlerinde oldukça soğuk olduğu için, bu mevsimlerde şehre gidilmemesi gerekir. Grand Place’da yapılan dev çiçek halısını görmek ve Brüksel'in soğuk havasından korunmak için ilkbahar aylarında şehre gidilmesi gerekir. Brüksel'de yer alan balayı bölgelerine, genellikle ağustos aylarında turistler gelmektedir.