Strasbourg Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

Strasbourg Gezi Rehberi

Nüfus yoğunluğuna göre, Fransa’daki en büyük yedinci şehir olan Strasbourg, tarihi ve doğal güzellikleri sebebiyle UNESCO Dünya Mirası listesine dahil edilerek, korum altına alınmıştır. Başkent özelliği bulunmasa da uluslararası toplantıların düzenlendiği ve bu kurumların yer aldığı üç ülkeden bir tanesi olan Strasbourg, Cenevre ve İngiltere’den sonra gelmektedir. Strasbourg yurtdışı turları, uluslararası toplantı ve organizasyonların yapıldığı tarihlerde daha farklı şekilde düzenlenmektedir. Fransa ile Almanya arasında sınır olan Strasburg, Fransız kültürünün yanında Alman kültürünü de benimsemiştir. İki kültürün birleşimiyle ortaya çıkan yeni kültür, Strasburg’u diğer Fransa şehirlerinden farklı kılmaktadır. Roma İmparatorluğu döneminde kurulan Strasbourg, Birinci Dünya Savaşının sonunda Fransa sınırlarına katılmıştır.

Strasbourg'a Nasıl Gidilir?

Strasbourg'a gitmek için havayolları kullanılmalıdır. Türkiye üzerinden, Strasbourg'a doğrudan uçuş seferleri düzenlenmediğinden, aktarmalı uçuşlarla şehre ulaşılabilir. Fransa'nın farklı şehirlerine uçuş yapıldıktan sonra, Strasbourg Havalimanına ikinci bir uçuş daha düzenlenecektir. Sadece İstanbul üzerinden yapılan uçuşlar, İstanbul Uluslararası Havalimanı ya da İstanbul Sabiha Göçen Havalimanı üzerinden gerçekleştirilmektedir. Strasbourg yurtdışı tur paketleriyle şehre ulaşmak isteyen kişiler, İstanbul üzerinden Paris Mulhouse Havalimanına iniş yaptıktan sonra, hızlı trenle Strasbourg'a gidebilirler. İstanbul-Paris arası uçuşlar, ortalama 3 saat 30 dakika sürmektedir. Paris Mulhouse Havalimanına iniş yapıldıktan sonra, havalimanının yakınındaki hızlı tren istasyonuna gidilmelidir. Paris-Strasburg arası hızlı tren seferi, 2 saat 30 dakika sürmektedir. Fransa'nın ve Avrupa'nın tüm havalimanlarından, Strasbourg Havalimanına uçuşlar düzenlenecektir. Strasbourg ulaşım olanaklarına ek olarak, Avrupa'daki tüm şehirlerden bölgeye otobüs ve tren seferleri düzenlenmektedir. Strasbourg balayı otellerinde kalmak isteyen kişiler, şehre ulaşım için en uygun koordinasyonu belirlemelidir.

Strasbourg'da Nerelere Gidilir?

Avrupa'nın yönetiminin gerçekleştirildiği birçok kurula ev sahipliği yapan Strasbourg, Fransa ve Almanya’nın etkisiyle yepyeni bir kültüre ve bu kültürün etkisiyle oluşan yapılara sahiptir. Strasbourg balayı bölgelerinde kalmak isteyen kişilerin gezi listesinde ilk sırada bulunan, Strasbourg gezilecek yerler şunlardır:
 • Küçük Fransa: Fransa ve Strasbourg'un tarihini temsil eden Küçük Fransa Kasabası, Strasbourg balayı bölgelerinden bir tanesidir. Minik ve tarihi evleri, eski dükkanları, değirmenleri ve mimarisiyle Strasbourg'un tarihini temsil eden Küçük Fransa, Strasbourg gezilerinin ilk durağıdır.
 • Avrupa Parlamentosu: Avrupa Birliğinin Yasama yetkisine sahip olan parlamento binası, Roma dönemine ait mimariden faydalanılarak inşa edilmiştir.
 • Colmer Şarap Kasabası: Strasbourg yurtdışı turlarının vazgeçilmez noktası olan Colmer Şarap Kasabası, Strasbourg'un gastronomi kültürü ve tarihi açısından oldukça detaylı bilgiler vermektedir. Minik tarihi evleri, küçük sokakları ve kasabanın tam ortasından geçen nehirle, masallardaki köyleri anımsatmakta olan Colmer Şarap Kasabası, gezginlerin ilk durakları arasındadır.
 • Kleber Meydanı: Strasbourg'un tam merkezinde bulunan Kleber Meydanı, 753 tarihinde kurulmuştur. Bölgedeki kafeler ve mağazalar, Strasbourg yurtdışı tur paketleriyle kente gelen turistlerin uğrak noktasıdır.
 • Noel Pazarı: 1570 tarihinde kurulan Noel Pazarı, Strasbourg'un en eski bölgelerinden bir tanesidir. Noel geleneğinin devam etmesi için kurulan bu pazarda, Noel kutlamaları için ihtiyaç duyulan tüm malzemeler satılmaktadır.
  • Strasbourg'un Tarihi Mekanları

   Avrupa'nın önemli şehirleri arasında yer alan Strasbourg, köklü tarihiye de dikkatleri cezbetmektedir. Almanya sınırındaki bu şehirde hem alman kültürü hem de Fransa kültürü yer almakta ve bu kültürler mimariye yansımaktadır. Strasbourg'un tarihi merkezleri olarak anılan ve turistler tarafından ilgi gören yapılar aşağıda açıklanmıştır:
   • Notre Dame Katedrali: 1015 yılında inşa edilmeye başlanan ve 1439 yılında tamamlanan Notre Dome Katedrali, şehrin en eski tarihi yapısıdır. Gotik mimarinin önemli örneklerinden bir tanesi olan katedralde, 142 metre yüksekliğinde çan kulesi bulunmaktadır.
   • Rohan Sarayı: Notre Dome Katedralinin hemen arkasında yer alan Rohan Sarayı, 1742 tarihinde tamamlanmıştır. Rohan Hanedanının yaşaması için hazırlanan bu saray, Strasbourg'un en önemli yapıları arasındadır.
   • Aziz Paul Kilisesi: 1892 yılında yapımına başlanan kilise, 1897 tarihinde tamamlanmıştır. Avrupa gotik türündeki mimari yapısı, 76 metrelik ikiz kulelerle dikkat çekmektedir. Kilisenin ön yüzünde, gül motifini andıran işlemeli bir cam pencere yer almaktadır.

   Strasbourg'un Gezilecek Doğal Güzellikleri

   Tarihi ve kültürel yapısıyla dikkat çeken Strasbourg, doğal güzellikler bakımından biraz zayıf kalmıştır. Kurak iklime sahip olduğundan, çok fazla yeşil alanı bulunmamaktadır. Strasbourg tur fiyatları, çok fazla doğal güzellik olmadığından, diğer şehirlere göre daha uygundur. Strasbourg'un doğal güzellikleri arasında yer alan yerler aşağıda belirtilmiştir:
   • Orangerie Parkı: 1801 tarihinde inşa edilen Orangerie Parkı, Strasbourg'un tek doğal alanıdır. Avrupa Konsey Parlamentosunun hemen karşısında yer alan park, toplamda 26 hektarlık alana sahiptir. Çocuklar için oyun alanları ve aileler için sosyal aktivite alanları bulunan park, şehrin kalabalığından uzaklaşmak isteyen kişilerin tercihleri arasındadır. Parkın içerisinde, minyatür çiftliği ve küçük bir hayvanat bahçesi de bulunmaktadır.

   Strasbourg'un Önemli Etkinlikleri

   Fransa'nın önemli şehirleri arasında yer alan Strasbourg, birbirinden farklı festivale ev sahipliği yapmaktadır. Festival dönemlerinde şehre gelen ziyaretçilerin sayısı artarken, şehirde yoğun bir hareketlilik meydana gelmektedir. Strasbourg balayı otellerinde rezervasyon yapacak kişiler, Strasbourg'un festivallerinin düzenlendiği tarihleri tercih edebilirler:
   • Bratelles Bahar Festivali: Her yıl 16 Mart ila 25 Mart tarihlerinde düzenlenen etkinliklerdir. Festival esnasında, birbirinden farklı konserler ve yemek şölenleri düzenlenir.
   • Strazburg Uluslararası Müzik Festivali: Mart ayının 16’sıyla 25’i arasında düzenlenen etkinliklerde, Strasbourg'a özel akordion gösterileri gerçekleştirilmektedir.
   • Güncel Müzik Festivali: Fransa'nın en önemli festivalleri arasında yer alan Güncel müzik Festivali, her yıl 13 Nisan ila 20 Nisan tarihleri arasında düzenlenmektedir. Festival boyunca birçok sanatsal gösteri ve müzik gösterisi yapılmaktadır.

   Strasbourg'un Yeme-İçme Yerleri

   Strasbourg ve Fransa kültürünün hâkim olduğu Strasbourg mutfağı, şehrin kültürel yapısı hakkında detaylı bilgi vermektedir. Strasbourg en ucuz yurt dışı tur kapsamında şehri ziyaret eden kişiler, Strasbourg'da yemek yenecek yerleri ziyaret etmelidir:
   • Lepicerie: Özellikle bahar dönemi ve yaz aylarında tercih edilen restoran, tartine adlı yemeğin çeşitleri üzerine çalışmıştır.
   • Oh My My Goodness: Strasbourg'un önemli kahve dükkanları arasında yer alan Oh My Goodness, çeşitli atıştırmalıkların da yer aldığı meşhur mekanlardan bir tanesidir.
   • Square Delicatessen: İtalyan mutfağının hakim olduğu restoran, Strasbourg'un en fazla ziyaret edilen yerlerinden bir tanesidir. Dilimli pizza ve özel İtalyan makarnalarının servis edildiği restoranda, genellikle genç müşteriler yer almaktadır.

   Strasbourg'a Hangi Mevsimde Gidilir?

   Fransa'nın Almanya sınırında yer alan Strasbourg'da, karasal iklim kuşağı hakimdir. Karasal iklim sebebiyle, Strasbourg hava durumu genellikle soğuk olmaktadır. Şubat ayında başlayan soğuk havalar, kasım ayına kadar devam etmektedir. Bu dönemde ölçülen ortalama hava sıcaklığı, 10 ila 12 derece arasında değişmektedir. Yılın büyük bir bölümünde kış mevsimi yaşandığından, soğuk dönemlerden Strasbourg tur fiyatları daha düşük olmaktadır. Soğuk havanın etkin olduğu dönemlerdeki sıcaklıklar, -8 dereceye kadar düşmektedir. Strasbourg ziyaretlerinin en yüksek olduğu dönemler, mayıs ayı ve sonrasıdır. Bu dönemlerde hava sıcaklığı 23 dereceye kadar yükselmektedir. Haziran, temmuz ve ağustos ayları, bölgenin en rahat iklim koşullarının görüldüğü dönemlerdir. Daha güneşli ve yumuşak günlerin yaşandığı bu dönemlerde, Strasbourg'a çok fazla turist gelmektedir. Strasbourg en ucuz yurt dışı tur kampanyasıyla şehri ziyaret etmek isteyen kişiler, haziran-temmuz aylarının dışındaki dönemleri tercih etmelidir.