Riga Turu

Tur Takvimi

Riga Turları

Riga Turu Gezi Rehberi

Letonya'nın başkenti olan Riga, kuzey Avrupa'nın Paris’i olarak nitelendirilmektedir. Letonya'nın en büyük şehri olarak anılan Riga, Riga Körfezinin hemen kıyısında bulunmaktadır. Letonya'nın kuzeyindeki bu liman şehri, bölgenin ticaret kalbi olarak değerlendirilir. Baltık Devletleri içerisindeki en kozmopolitten şehir olan Riga, yıl içerisinde milyonlarca turiste ev sahipliği yapmaktadır. Riga yurtdışı tur paketleriyle şehri ziyarete gelmek isteyen kişiler, Riga'nın balayı otellerinden rezervasyon yaptırabilirler. Şehrin tarihi dokusunun yanında, modern görünümü de dikkatleri üzerinde toplamaktadır. Şehirde sık sık karşılaşılan Rönesans dönemi yapıları, UNESCO tarafından koruma altına alınmış ve Dünya Mirası olarak değerlendirilmiştir.

Riga'ya Nasıl Gidilir?

İstanbul ve Antalya Havalimanlarından, Riga için direkt uçuşlar düzenlenir. Riga tur fiyatlarının daha uyguna gelmesini isteyen kişiler, havalimanlarından düzenlenen aktarmalı uçuşları da tercih edebilirler. Aktarmalı uçuşlar daha uzun süreyle tamamlandığından, Riga en ucuz yurt dışı tur paketi arayışına girenler için aktarmalı uçuşlar mantıklı bir seçenek olacaktır. İstanbul Uluslararası Havalimanı, Sabiha Gökçen Havalimanı ya da Antalya Havalimanından kalkan uçaklar, ortala 3 saat içerisinde Riga Uluslararası Havalimanına iniş yapmaktadır. Riga Havalimanına iniş yapıldıktan sonra, şehir merkezine 30 dakikada ulaşılabilir. Taksi tutarak ya da toplu taşıma araçları kullanılarak, şehir merkezine yolculuk yapılacağı gibi, kiralık araçlarla da seyahat edilebilir. Riga balayı otellerinde yer ayırtan kişiler, otelin göndereceği servisle de seyahat edebilir. Riga ulaşım olanakları, şehrin dört bir yanına giden toplu taşıma araçlarıyla daha kolay ve kapsamlı bir hal almıştır.

Riga'da Nerelere Gidilir?

Riga yurtdışı tur kapsamında seyahat eden kişiler, Rönesans etkisiyle oluşan tarihi yapıları ve koruma altına alınan alanları yakından gözlemleme fırsatına sahip olacaktır. Riga'da gezilecek yerler listesi hazırlarken, aşağıda belirtilen yerleri ilk sıraya koymak gerekir:
 • Özgürlük Anıtı: Letonya Bağımsızlık Savaşını temsil etmesi amacıyla, 1918 ila 1920 tarihlerinde inşa edilmiştir. Riga yurtdışı tur paketlerinin ilk durağı, Riga'nın temsilcisi olan Özgürlük Anıtıdır.
 • Riga Central Market: UNESCO Dünya Koruma Mirası listesi kapsamında koruma altına alınan yapı, Riga'nın simgelerinden bir tanesidir. 20. Yüzyılın ilk yıllarında yapılan market binası, ilk olarak zeplin pazarı olarak tasarlanmıştır. Bugün Riga'nın en büyük pazarı, Riga Central Markette kurulmaktadır.
 • 3 Biraderler Evleri: Orta Çağda Riga'da kullanılan tarzdaki evleri temsil etmektedir. O dönemden kalan mimariyle tasarlanmış yan yana 3 ev, birbirinden farklı modelde ve boyutlardadır. Riga yurtdışı turlarla şehri ziyarete gelen kişiler, 17, 19 ve 21 numaralı Riga evlerini görmeye gitmelidir.
 • Riga Kedi Evi: Riga'nın en ilginç mekanlarından bir tanesi olan kedi evi, Riga Büyük Loncasının hemen karşısında konumlanmıştır. Riga'nın simgelerinden bir tanesi haline gelen kedi evinde, iki ayrı çan kulesi yer almaktadır. Çan kulesinin üzerlerinde, birer adet birbirlerine sırtını dönmüş kızgın kedi heykeli yer almaktadır. Kedi evinin yapılmasına sebep olan en önemli rivayet, Riga Büyük Loncasından dışlanan bir kişinin tepki çekmek istemesidir.
 • Art Nouveau Mahallesi: 20. Yüzyılın ilk dönemlerinde oluşturulan Art Nuuveau tarzındaki yapılar, 800’ün üzerine çıkmış ve mahalleyi eşsiz kılmıştır. Yeni sanat anlamına gelen art Nouveau yapılar, gotik mimari parçaları içermektedir. Riga balayı bölgelerine seyahat eden kişiler, şehir turlarına bu mahalleyi de eklemelidir.

Riga'nın Tarihi Mekanları

Rönesans etkisiyle gelişen ve Avrupa'nın gözde kentlerinden bir tanesi olan kentin dört bir yanında, tarihi yapılarla karşılaşılmaktadır. UNESCO tarafından koruma altına alınan şehir, tarihi dokusuyla ön plana çıkmaktadır. Riga'nın tarihi merkezleri arasında en fazla ilgi gören yerler şunlardır:
 • Aziz Peter Kilisesi: 1209 yılında inşası tamamlanan kilise, Riga turlarının ilk durağıdır. Gotik tarzı mimarinin en önemli ve en eski örneklerinden bir tanesi olan Aziz Peter Kilisesi, bugüne kadar birçok kez yıkılmıştır. Kulenin ön yüzünde, sadece akrep bulunan bir analog saat yer almaktadır.
 • Riga Katedrali: Riga'nın en eski yapılarından bir tanesi olan Riga Katedrali, 1211 tarihinde inşa edilmiştir. Baltık ülkelerindeki en büyük katedral olan Riga Katedrali, Riga balayı otellerinde yer ayırtan ziyaretçilerin gezi listesi arasında yer almalıdır.
 • Riga Kalesi: 1330 tarihinde inşa edilen Riga Kalesi, Riga ve Letonya arasında geçen savaşı temsil eden eserlerden bir tanesidir. 17. Yüzyılın sonuna kadar sürekli inşaat halinde olan kale, 1922 tarihinden itibaren müze şeklinde kullanılmaktadır.

Riga'da Gezilecek Doğal Güzellikler

Tarihi dokusu ve kültürüyle adından söz ettiren Riga'da, oldukça kısıtlı doğal güzellik bulunmaktadır. Letonya'nın en büyük ve en gelişmiş ülkesi olan Riga, genellikle yapılarıyla adından söz ettirmektedir. Kuzey Avrupa'nın Paris’i olarak nitelendirilen Riga'da balayı bölgeleri de bulunmakta ve bu bölgeler genellikle doğal alanlara yakın tutulmaktadır. Riga'nın doğal güzellikler ele alındığında, aşağıdaki mekanlar dikkat çekmektedir:
 • Letonya Etnografya Açık Hava Müzesi: Letonya'nın 4500 yıllık geçmişinin yakından incelenmesi için hazırlanan açık hava müzesi, aynı zamanda şehrin doğal hayatına da ışık tutmaktadır. Tamamen açık alanda tasarlanan müze, 4 farklı bölgeye ait tüm yaşam kültürünü örneklerle canlandırmıştır. Letonya tur fiyatları incelenirken, açık hava müzesinin de tur kapsamında olup olmadığı araştırılmalı ve bu müze için talepte bulunulmalıdır.

Riga'nın Önemli Etkinlikleri

Riga'da her yıl düzenlenen festival ve etkinlikler, kentin turist kapasitesini artırmaktadır. Riga tur fiyatları, seyahatlerin festivallere denk gelip gelememesine göre değişmektedir. Her yıl düzenlenen Riga'nın festivalleri ve düzenlenme tarihleri şu şekildedir:
 • Riga Müzik Festivali: Her sene ocak ayında düzenlenmektedir.
 • Early Müzik Festivali: Her sene haziran ve temmuz aylarının arasında düzenlenen etkinliklerdir.
 • Riga Salsa Festivali: Ağustos ayında başlayan festival, eylül ayının sonuna kadar devam eder.
 • Staro Riga Işık Festivali: Her yıl kasım ayında düzenlenen etkinliklerdir.
 • Letonya Bira Festivali: Her yıl mayıs ayında düzenlenen festivaldir.
 • Riga Şehri Günü Kutlamaları: Her sene 14 Ağustos ila 16 Ağustos aralığında düzenlenmektedir.

Riga'nın Yeme-İçme Yerleri

Riga balayı bölgelerinde tatil yapmaya gelen kişiler, kentin geleneksel lezzetlerini tatmak için meşhur restoranları aramaktadır. Riga'da yemek yenecek yerler arasında en fazla rağbet gören mekanlar şunlardır:
 • Lido Vermanitis: Tatlıları ve kahveleriyle meşhur mekanlardan bir tanesidir.
 • Folkklubs Ala: Riga akşam yemekleri için tercih edilmesi gereken en iyi restoranlardan bir tanesidir. Riga en ucuz yurt dışı tur kapsamında şehri ziyarete gelen kişiler, geleneksel yemekleri tatmak için restoranı ziyaret edebilirler.
 • Pelmeni XL: Rus mantısı ve geleneksel Letonya yemeklerinin yanında, kahve ve pasta türünde ikramların da gerçekleştirildiği sade mekanlardan bir tanesidir.

Riga'ya Hangi Mevsimde Gidilir?

Letonya'nın başkenti olan Riga, Atlas Okyanusunun da etkisiyle soğuk iklim kuşağı altındadır ve yılın büyük bölümünü soğuk şekilde geçirir. Karasal iklime sahip olan Riga, yaz ve bahar dönemlerini çok kısa görmektedir. Şehirde uzun süre kış mevsimi hâkim olduğundan, Riga en ucuz yurt dışı tur arayışında olanların sonbaharda şehri ziyaret etmesi faydalı olacaktır. Kış aylarında Riga'nın hava durumu -25 dereceye kadar düştüğünden, bölgede herhangi bir gezi ya da turistik faaliyet yapılması mümkün olmayacaktır. Riga'nın ziyaret edileceği en uygun dönemler, yaz aylarıdır ve bu aylarda ortalama 18 derece sıcaklıkla karşılaşılır.