New York Yurtdışı Turları

Tur Takvimi

Yurtdışı Turlar

New York Gezi Rehberi

Amerika Birleşik Devletlerinin önemli şehirlerinden bir tanesi olan New York, ülkenin başkenti olan Wahsington City kadar ilgi görmekte ve turist almaktadır. Amerika'nın en önemli simgelerinden bir tanesi olan Özgülük Anıtı, New York City’de yer almaktadır. Yıl içerisinde 40 milyondan fazla turistin ziyaret ettiği New York City, önemli bulvarları, alışveriş merkezleri, tarihi mekanları ve kültürel etkinlikleriyle dikkatleri üzerine çekmektedir. Ortalama 20 milyon nüfusa sahip olan New York, Amerika Birleşik Devletlerinin en büyük ve en kalabalık dördüncü eyaleti olarak adlandırılmaktadır. İçerisinde birçok etnik grubu barındıran New York, dünyanın dört bir yanından ziyaretçi alan popüler kültür merkezlerinden bir tanesidir. Avrupa’dan, Asya’dan ve Afrika’dan birçok göçmene ev sahipliği yapan New York, dünyada ileri gelen ticaret merkezleri arasında yer almaktadır.

New York'a Nasıl Gidilir?

New York yurtdışı turuyla şehri ziyaret etmek isteyen kişiler, havayolu aracılığıyla şehre ulaşmaktadır. İstanbul Uluslararası Havalimanı ve İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanı üzerinden, haftanın her günü New York uçuşları gerçekleştirilmektedir. Uçuşlar toplamda 10 saat 40 dakika sürmekte ve New York John F. Kennedy uluslararası Havalimanında sonlandırılmaktadır. İstanbul Havalimanından direk uçuşlarla şehre ulaşılacağından, New York tur fiyatları biraz yüksek olabilir. Aktarmalı uçuşlar tercih edildiğinde, turlar daha uygun fiyata gelecektir. Havalimanından şehir merkezine gitmek için isteğe göre araç kiralanabilir ya da toplu taşıma araçları kullanılabilir. Şehir merkezine 43 km uzaklıkta olan Havalimanı, taksiyle, trenle ya da otobüslerle ulaşım imkânı sunmaktadır. New York ulaşım olanakları, şehir merkezinde hızlı ve kolayca seyahat edilmesini sağlamak için oldukça konforludur.

New York'ta Nerelere Gidilir?

Dünyanın kültür-sanat ve ticaret merkezi olarak anılan New York, birbirinden farklı merkezlerle turistlerin ilgisini çekmeyi başarmıştır. Film dünyasında sıkça kullanılan New York, yapıları ve tarihi dokularıyla turistik kentlerden bir tanesi haline gelmiştir. New York yurtdışı tur paketleriyle bölgeyi ziyaret eden kişiler, New York'ta gezilecek yerler listesinin ilk sırasına, aşağıdaki yerleri eklemelidir:
 • Özgürlük Anıtı: New York yurtdışı tur paketlerinin ilk hedefi, özgürlük anıtıdır. Dünyanın 7 kıtasını ve 7 denizini temsil eden Özgürlük Anıtı, ABD kuruluşunun 100. yılı için Fransa tarafından hediye edilmiştir.
 • Rockefeller Center Top Of The Rock: Ticari amaçla yapılmış 19 binanın yer aldığı Rockefeller Center’in en üst katı, New York'un kuş bakışı izlenmesi için uygun mekanlardan bir tanesidir.
 • Times Square: New York'un en önemli simgelerinden bir tanesi olan Times Meydanı, 19. yüzyılda inşa edilmiştir. New York'un en hareketli meydanı olan Times Square, renkli film reklamları, ışıklandırılmış binaları ve sosyal etkinlikleriyle dikkatleri üzerinde toplamaktadır. New York balayı bölgeleri de Times Meydanının yakınlarında konumlanmıştır.
 • Amerikan Doğa Tarihi Müzesi: 1869 yılında ziyarete açılan Doğa Tarihi Müzesi, 28 ayrı binadan oluşan kapsamlı bir sergi alanıdır. Dünyanın her yerinden kültürel izleri barındıran Doğa Tarihi Müzesi, Theodore Roosevelt Parkının içinde yer almaktadır.
 • Broadway: 1840 yılında kullanıma açılan Broadway Caddesi, önemli sanatsal etkinliklerin ve sergilerin gerçekleştirildiği, sosyal mekanlardan bir tanesidir. New York için ayrı bir değeri bulunan Broadway, tiyatro bölgesi gibi birçok alanda sanatsal etkinliklerin gerçekleştirildiği, New York en ucuz yurt dışı tur paketleriyle şehri ziyarete gelen kişilerin ilk tercihleri arasındadır.

New York'un Tarihi Mekanları

New York balayı otellerinin de sıkça yer aldığı tarihi bölgeler, New York turlarının hedefleri arasındadır. New York'un tarihi merkezleri, arasında en fazla dikkat çeken yapılan şu şekildedir:
 • Brooklyn Köprüsü: 1870 yılında inşa edilen Broklyn Köprüsü, Brooklyn ve Manhattan arasında bağ kuran Brookyln Köprüsü, toplamda 1.8 km uzunluğundadır. Köprünün ayakları, tarihi mimariden örnekler taşımaktadır. Köprünün üst yolunda, bisikletle seyahat edilmesine izin verilmektedir.
 • Aziz Patrik Katedrali: New York Rockefeller Center ile karşılıklı olan Aziz Patrik Katedrali, gotik tarzdaki mimarisiyle dikkatleri çekmektedir. 1879 tarihinde yapımı tamamlanan katedral, 100 metreden uzun ikiz kulelere sahiptir.
 • Grand Central Terminali: 1871 tarihinde inşa edilen terminal binası, Orta Mahattan’da yer almaktadır. Times Meydanından sonra, en fazla turist hacmi bulunan merkez, New York Grand Centrel Terminalidir.

New York'ta Gezilecek Doğal Güzellikler

Büyük gökdelenleri ve ışıklı meydanlarıyla bilinen New York, teknolojinin hâkim olduğu kentlerden bir tanesidir. Doğal güzellik açısından çok fazla zenginliği bulunmayan New York, insan eliyle yapılmış parklarını turistlerin ziyaretine açmıştır. New York balayı bölgeleri, şehrin önemli parklarının yakınlarında konumlanmıştır. New York'un doğal güzellikleri listesinde yer alan iki farklı park aşağıda sıralanmıştır:
 • Central Park: Ney York'un simgelerinden bir tanesi olan Central Park, toplamda 843 dönümlük alanın üzerine inşa edilmiştir. Yeşil alanın haricinde, akarsu ve mimari yapıların da yer aldığı Central Park, New York balayı otellerinin gözde mekânı haline gelmiştir. Park içerisinde, 26 binden fazla ağaç ve 120 ayrı bitki türü yer almaktadır. Doğal yaşamın da devam ettiği Central Parkta, 130 farklı hayvan türü hayatını sürdürmektedir.
 • Bryant Park: New York yurtdışı tur paketleriyle seyahat eden kişiler, New York'un popüler yeşil alanı olan Bryant Parkta vakit geçirebilirler. Çim alanın üzerinde masa ve minderlerin bulunduğu Bryant Park, isteyen herkesin vakit geçirebileceği yeşil alanlar arasındadır. Bryant Parkın içerisinde, New York Halk Kütüphanesi de bulunmaktadır.

New York'un Önemli Etkinlikleri

New York'ta her yıl düzenlenen eğlence ve festivaller, şehrin dünyanın her yanından turist almasına yol açmaktadır. New York'un festivalleri arasında en fazla ilgi gören etkinlikler ve bu etkinliklerin tarihleri aşağıda belirtilmiştir.
 • New York’s Village Halloween Geçitleri: 31 Ekim tarihinde düzenlenen resmî törendir.
 • Macy’s Şükran Günü Geçidi: Noel Bayramının Şükran Günü sabahında yapılan törendir.
 • New York Film Festivali: Her yıl ekim ayında düzenlenir ve dünyanın her yerinden davetlilerle kutlanır.
 • Feast Of San Gennaro: Her yıl 11 ila 21Eylül tarihleri arasında düzenlenen etkinliklerdir.
 • Tribeca Film Festivali: Her yıl mayıs ayında düzenlenir.
 • U.S. Open: Her yıl 25 Ağustos ila 8 Eylül tarihlerinde düzenlenmektedir.

New York'un Yeme-İçme Yerleri

New York gezilerinde, kentin önemli restoran ve kafeleri de ziyaret edilmektedir. New York'ta yemek yenecek yerler arasında en fazla rağbet gören mekanlar şunlardır:
 • Absolute Bagels: New York'un en sevilen fast food besinlerinden bir tanesi olan Bagel, çavdarlı, tarçınlı, sarımsaklı, haşhaşlı ve kuru üzümlü gibi özel tariflerle sunulmaktadır.
 • Dun-Well Doughnuts: Amerika'nın meşhur donutlarının hazırlandığı yerde, vegan lezzetler ikram edilmektedir.
 • Grimandi’s Pizza: New York'ta en fazla turist alan pizza restoranıdır.

New York'a Hangi Mevsimde Gidilir?

New York tur fiyatları, kentin ziyaret edileceği mevsime göre değişiklik göstermektedir. Özellikle yaz aylarında turist akınına uğrayan New York'ta, kalabalık sebebiyle seyahatler ve geziler zorlaşmaktadır. Turistik bölgelerde oluşan uzun kuyruklar, yaz döneminin sıcaklığıyla bir araya gelince zor anların yaşanmasına sebep olmaktadır. New York hava durumunun çok soğuk ya da çok sıcak olmadığı dönemler, ilkbahar ve sonbahar aylarıdır. Bu dönemlerde kentin ziyaret edilmesi, seyahatlerin kalitesini artıracaktır.