26 Ekim Hareketli Karadeniz Turu

5 Gece 6 Gün
TUR KODU : KT001

Tur Program

1. Gün - Trabzon – Sümela Manastırı , Çeçeva Köyü , Fırtına Vadisi , Zilkale , Palovit Şelalesi , Pokut-sal Yaylası Programı

Uçaklı Karadeniz Turu için İstanbul Sabiha Gökçen Havalimanından sabah 07.55 kalkışlı PC2814 uçuş kodlu Pegasus uçuşu ile Trabzon’a doğru hareket ediyoruz. 09.35 Trabzon havalimanı inişinde rehberiniz ve aracınız sizleri beklemektedir. Karşılamanın ardından karadenizin simgesi haline gelen Alltındere Milli Parkında bulunan Sümela Manastırına doğru yola çıkıyoruz. Rehberimizin detaylı antalatımı ve fotoğraf molası verip aynı zamanda dere üzerinde bulunan otantik bir restoranda kahvaltımızı alıyoruz. Sümela manastırını tamamladıktan sonra doğu karadenizin eşsiz doğasında gezmeye devam ediyoruz. Rize’nin Çayeli ilçesinde bulunan ve bir çok çay reklamı çekimleri yapılan Haremtepe(çeçeva) köyünü ziyaret ederek set halinde özenle dikilen çay bahçesinin harikasını fotoğraflıyoruz. Bu eşsiz manzarayı fotoğrafladık sonra yolumuza devam edip Fırtına Vadisine ulaşıyoruz. Fırtına vadisinin içerisinden doğanın güzelliğini izleyerek bilgilendirme alıyoruz. Öğlen yemeğinide alabileceğimiz Çeçeva'da yemek sonrası Fırtına vadisine doğru deam ediyor ve vadi üzerinde bulunan tarihi kemer köprülerden biri olan Sevdalık Köprüsünde mola veriyoruz. Molamızın ardından Türkiye’nin debisi en fazla olan şelalelerden biri olan Palovit Şelalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yaklaşık 20-25 dk yolculuğumuzdan sonra Palovit Şelalesi’nin muhteşem görüntüsü almak için burada mola verdikten sonra Türkiye’nin en görkemli kalesi olan Zil kaleye doğru yolumuza devam ediyoruz. Burada tarihi bir mola verip, turumuzun tarih ve doğayla birleşen kalemizi karadeniz hatıralarımıza ekledikten sonra artık rakımımızı iki tık artırarak Pokut Yaylasına doğru yolumuza çıkıyoruz. Yaklaşık 1.5-2 saat sürecek yolculuğumuzda tur boyunca olduğu gibi karadeniz müzikleriyle bi anda doğayı seyrederek bi yandan da araç içinde eğlenerek pokut yaylasına ulaşıyoruz. Burada yaklaşık 1-1.5 pokutun huzur veren doğasını tulum eşliğinde siz değerli misafirlerimizle zaman geçiriyoruz. Tabiki de karadenize gelipte horan oynamadan olmaz. Bilmiyorum diye kesinlikle bir bahane kabul etmiyoruz. Çünkü tur boyunca size eşlik eden tur görevlimiz size 5 dakikada horon oynamayı öğretiyor. Horonumuzu oynadıktan ve güzel bir akşam yemeğinden sonra küçük bir eğlence yapıp yarına yeni yayla yolculuğunda dinç olmak için istirahate çekiliyoruz. • Kahvaltı: Altındere Restoran Maçka ( Ekstra ) • Öğle Yemeği:Eveli Cafe veya Çinçiva Kahve ( Ekstra ) • Akşam Yemeği: Otelimizde alınmaktadır. • Konaklama: Pokut Yaylası Orion Hotel , Doğa Hotel Pokut veya Demircioğlu Dağ Evi Otel.

Destinasyon: Trabzon

2. Gün - Rize, Pokut Sal Yaylası, Ayder Yaylası, Tar Şelalesi, Avusor Ve Huser Yaylası Programı

Pokut yaylasının muhteşem kahvaltısıyla enerjimizi depoladıktan sonra Sal yaylasına doğa yürüyüşüyle ulaşıyoruz , fotoğraf molası ve manzarayı gördükten sonra yolumuza koyuluyoruz. Biliyorum şuanda buradan ayrılmak istemiyorsunuz fakat akşam huser yaylasındaki sis denizindeki günün batışını izlerken bir nebzede olsa üzüntünüz gidecektir. Bugün ilk önce Türkiye’nin en uzun şelalesi olan Tar Deresi Bulut Şelalesine yolumuza koyuluyoruz. Yaklaşık yine 1-1.30 saatlik yolumuz dururken araçta eğlencemiz tüm hızıyla devam ederken sonunda Tar Deresine varıyoruz. Burada yaklaşık 20-25 dk tar deresi boyunca doğanın eşsiz güzelliği ve derenin verdiği şırıltı sesinin huzuru eşliğini sonucunda Bulut şelalesine ulaşıyoruz. Burada karadenizdeki şelalerimizdeki görüntülerden birinin daha ekledikten sonra Ayder Yaylasına doğru yolumuza koyuluyor ve yaklaşık 20 dk sonra Ayder Yaylasına varıyoruz. Burada yemek yiyip gezintimizi yaptıktan sonra rakımları dünden bugüne dahada artırarak yaklaşık 1 saatlık yolculuğumuzun sonunda Avusor Yalasına varıyoruz. Burada bizleri Kaçkar, Altıparmak ve Marsis dağları muhteşem doğası ve görkemiyle bizleri karşılıyor. Bizde onlara tulum ve horanla geldiğimizi haykırıyoruz. Horonumuzu oynayıp, doğaya karşı çaylarımızı içtiğimize göre artık Huser yaylasına doğru yola çıkıyor ve 45 dakıkalık yolculuğumuz sonunda yaylamıza varıyoruz. Artık burada siz denizi oluşumu bekeleyip günü güzel bir manzarayla batırdık sonra fırtına vadisi konaklayacağımız otelimize doğru dönüşümüze başlayabiliriz. Yaklaşık 2 saatlik yolcuğumuzdan sonra otelimize varıp akşam yemeğimizi yedikten sonra otelimizin personelleri tulum ve horon keyfine zamanımızı ayırabiliriz. • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır. • Öğle Yemeği: Eylül Restoran. (Ekstra ) • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır. • Konaklama: Köroğlu Hotel Ayder , Yaylacı Hotel Ayder Vb.

Destinasyon: Rize

3. Gün - Artvin , Borçka Karagöl , Maral Şelalesi , Maçahel Programı

Sabah Otelde alınan kahvaltı sonrası yaklaşık 2 saatlik yolculukla varacağımız Borçka Karagöl’e hareket ediyoruz.1450 rakımlı bölgede bulunan ve 19.yy da toprak kayması sonucu Klaskur deresinin önü kapanmasıyla oluşan Borçka Karagöl’e varıyoruz. Dileyen misafirlerimizle göl etrafında tam tur bir doğa yürüyüşü gerçekleştiriyoruz. Yürüyüşe katılmayan misafirlerimizde göl kenarında bulunan Çay ocağından aldığı semaveri muhteşem göl manzarasında yudumlayabilir. Kargöl’de yapılan yürüyüş ve fotoğraf molasının ardından Maçahele geçmek için yola koyuluyoruz. Macahel’e vardığımızda İremit Pansiyon’da öğle yemeğimiz hazırlanmış oluyor ve öğle yemeğimizi alıp biraz dinlendikten sonra Türkiye’nin en yüksek şelalesi ünvanına sahip Maral Şelalesi’ne doğru yola çıkıyoruz. Yarım saatlik bir araç yolculuğunun ardından 10 dakikalık patika yürüyüşü ile Maral Şelalesi’nin muhteşem görüntüsüne kavuşmuş oluyoruz. Ücretsiz soğuk su masajı hizmeti vermekte olan şelaleden faydalanmak isteyenler 15 dakika sürecek dik bir inişin ardından şelalenin döküldüğü noktada suya girebilirler (suya girmek için mayonuzu ve şortunuzu yanınızda bulundurmayı unutmayalım aksi taktirde giysilerinizle girmek zorunda kalacaksınız). Girmek istemeyenler şelale manzarası eşliğinde çayını yada kahvesini yudumlayıp doğanın keyfini çıkardıktan sonra adeta doğanın tam merkezinde kurulu olan otelimize geçiyoruz. Akşam yemeğini otelde aldıktan sonra dinlenmeye çekiliyoruz. • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır. • Öğle Yemeği: İremit Pansiyon & Restoran (Ekstra ) • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır. • Konaklama: Maçahel Green Roof Otel , Maral Otel Bungalov Macahel Vb.

Destinasyon: Artvin

4. Gün - Artvin , Şavşat , Tibet Kilisesi , Yavuzköy , Düzköy , Şavşat Karaögl , Fırtına Vadisi Programı

Sabah Macahel’in harika doğasına uyandıktan sonra yöresel köy kahvaltısını otelimizde alarak bu eşsiz manzaralı yere veda ediyoruz. Adeta Cennetten bir köşe olan Şavşat bölgesine doğru hareket ediyor güzergah boyunca farklı doğal güzelliklerin keyfini çıkarıyoruz. Yaklaşık üç saatlik yolculuğumuzun ardından Şavşat’a varıyoruz. Şavşat’ın en önemli özelliği merkezden hangi yöne giderseniz gidin veya rastgele bir yolu takip edin mutlaka hoşunuza gidecek, doğal veya yerel özellikleri ile sizi büyüleyecek bir yere ulaşmanızdır. Şavşat’ı ufakça gezindikten sonra doğal güzelliklerinin keyfini çıkarmak için doğa fotoğrafçılarının da uğrak yeri olan Yavuz köy ve Düzköy köyleri ne doğru turumuza devam ediyoruz. Yavuz köy seyir terasında verilecek fotoğraf molasının ardından bölgede öğlen yemeği alacağımız restoranımıza hareket ediyoruz. Yöresel lezzetleri tadacağımız bu restoranda dinlenme şansı buluyoruz. Turumuzun ikinci yarısında ilk olarak bölgenin el değmemiş güzelliklerinden olan ve kartpostallara resim olan Şavşat Karagöl’ü geziyoruz. Bir heyelan gölü olan Şavşat Karagöl hepimizi büyülüyor. Şavşat Karagöl’ün ardından yazılı kaynaklardan edinilen bilgilere göre; 899-914 yılları arasında, bölgede egemen olan Bagratlı ( Gürcü Krallıklarından) prenslerden, Aşut Koh tarafından yaptırılmış olan Tibeti kilisesine gidiyoruz. Tibeti kilisesi yaklaşık 10.yy dan beri ayakta duran tarihi eserlerimizden bir tanesi olup ayrıca Manastır faaliyetinde de bulunmuştur , 17.yy dan itibaren faaliyetlerini durdurmuştur. Burada rehberimiz tarafından alacağımız bilgilendirme ve fotoğraf molasının ardından uzun süren yolculuğumuz ile artık doğayla iç içe olan otelimize geçerek dinlenmeye ve akşam yemeğimizi otelde almaya gidiyoruz. Yemeğimizin ardından istirahat ediyoruz. • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır. • Öğle Yemeği: Şavşat Kaymakam Evi Restoran (Ekstra ) • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır. • Konaklama: Yeşil Vadi Hotel Şavşat , GreenValley Hotel Şavşat VB.


5. Gün - Fırtına Vadisi , Rafting Ve Zipline , Şimşir Ormanları , Badara Yaylası Ve Gito Yaylası Programı

Şavşat’ın muhteşem doğasına karşı uyandıktan sonra otelimizde alınan kahvaltının ardından Rize’ye doğru hareket ediyoruz. Yaklaşık 3-4 saat aralığında yapılacak geri dönüş yolculuğumuzun ardından Fırtına Vadisinden giriş yaparak tekrar ilk günkü noktamıza geliyoruz. Uzun süren yolculuğumuzun ardından bir nebze olsun acıkıyoruz ve öğlen yemeği de alabileceğimiz aynı zamanda ekstrem sporları yapabileceğimiz Eveli Cafe de mola veriyoruz. Dileyen misafirlerimiz ile Rafting Yeterlilik belgesine sahip olan işletmemizde Rafting faaliyetinde bulunuyoruz , dileyen misafirlerimiz ise fırtına deresi üzerinden Zipline aktivitesinde bulunabilmektedir. Aktivite ve öğlen yemeğimizin ardından bu günkü programımızı tamamlayabilmek için yola koyuluyoruz. Unesco Dünya Mirası Listesinde olan , Türkiye’nin tek yaşlı Şimşir Ormanı olma özelliğine sahip Şimşir Ormanlarında bir mola veriyoruz. Hepinizi büyüleyecek bu yaşlı ormanlar her mevsim bir başka güzellik sunmaktadır. Fotoğraf molası ve rehber bilgilendirmesine istinaden yolumuza 1850 Rakımlı Badara Yaylasına doğru yola çıkıyoruz. Küçük ve şirin bir yayla olan Badara yaylasında vereceğimiz molada fotoğraf çekilebilir veya yayla evlerinde dinlenerek ikramlarımızdan yararlanabilirsiniz. Badara yaylasındaki molamızın ardından aynı zamanda konaklamada yapacağımız Gito Yaylasına doğru yolumuza devam ediyoruz. Gito yaylasında yapacağımız yayla yürüyüşü ve eğlencenin ardından akşam yemeğini de alacağımız otelimize yerleşiyoruz. Yöresel lezzetleri tadacağımız ve otantik yayla otelimizde gecelememizi geçiriyoruz. • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır. • Öğle Yemeği: Eveli Kafe (Ekstra ) • Akşam Yemeği: Otelimizde Alınmaktadır. • Konaklama: Hozboncuk Dağ Evi Vb.


6. Gün - Trabzon , Uzungöl , Sürmene ,iki Çay Programı

Sabah otelde alınacak kahvaltının ardından Trabzon’a doğru yola çıkıyoruz. Güzergahımız üzerinde yer alan Rize bezleri yapımını canlı olarak göreceğimiz ve alışveriş yapabileceğimiz Tekpa Rize Bezi Atölyesi'ne gidiyoruz. Rize bezinin en büyük özelliği vücutta ki teri çekip vücudun serin olmasını ve nemsiz kalmasını sağlamasıdır. Rize bezi alışverişimizin ardından Of – Çaykara –Taşkıran güzergâhından Salah Deresi'nin heyelan nedeni ile önünün kapanması ile oluşan Uzungöl’e varıyoruz. Uzungöl'de yolun her iki tarafını kaplayan yeşile doyacağınız asma köprüleri sakin akan gölün verdiği huzur ile yürüyüş yapabilir burada alacağımız öğlen yemeği ile yöresel lezzetleri tadabilirsiniz. Uzungöl gezisinin ardından Sürmene' ye özgü Sürmene bıçaklarının yapımı görmek ve dileyen misafirlerimizin bıçak alışverişini yapabileceği Sürmene Bıçakçısı'na gidiyoruz. Ayrıca bölgenin öneli geçim kaynaklarından Çay üretiminin nasıl yapıldığı göreceğimiz İki Çay Fabrikasına doğru yola çıkıyoruz. Burada çeşitli çay yapım tekniklerini görerek alışveriş için sizlere mola veriyoruz. Uçuş saatimizin yaklaşmasıyla başka turlarımız da Görüşmek Dileğiyle sizleri Havaalanına transfer ediyoruz. Trabzon Havalimanından Saat;20.50 kalkışlı PC2819 Uçuş kodlu Pegasus hava yolları uçağı ile Sabiha Gökçen Havalimanına uçuşumuzu gerçekleştiriyoruz. • Kahvaltı: Otelimizde Alınmaktadır. • Öğle Yemeği: Uzungöl’de seçilecek restoranda (Ekstra ) • Akşam Yemeği: Bu gün akşam yemeği bulunmamaktadır. • Konaklama: Bu gün konaklama bulunmamaktadır.

Fiyata Dahil Hizmetler

  • 5 Gece 6 Gün Yarım Pansiyon Konaklama Hizmeti
  • Gidiş Dönüş Uçak Biletleri
  • Rehberlik Hizmeti
  • Tüm Yer Hizmetleri Ve Ulaşımlar

Fiyata Dahil Olmayan Hizmetler

  • İlk Gün Sabah Kahvaltısı Ve Tur Süresi Boyunca Öğlen Yemekleri
  • Kişisel Harcamalar
  • Müze Ören Yeri Girişleri